آخرین ارسال های انجمن

 

+ پاسخ به موضوع
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5
 1. #1
  مدیرسایت admin آواتار ها
  تاریخ عضویت
  May 2010
  نوشته ها
  545

  تنبیه زن و خشونت نسبت به او

  چرا در اسلام و قرآن اجازة كتك زدن زن و خشونت نسبت به او، بهمرد داده شده است؟

  چرا حقّ كتك زدن را در صورت نشوز و نافرماني مرد به زن نداده است؟


  محور بحث در پاسخ به اين پرسش، آيات 34 و 35 سورة مباركة نساء است.


  والّلاتي تَخافُون نُشوزَ هُنَّ فعِظو هُنَّ واهجُرو هُنَّ فيِ المضاجِعِ و اضْرِبوهُنَّ فان أطعَنَكُم فَلا تَبغُوا عليهِنَّ سَبيلا إنّ اللّه كانَ عَليّا كَبيرا*

  وَ إِن خِفتُم شِقاقَ بينِهِما فابَعثُوا حَكَماً من أهلهِ و حَكما من أهلِها إِنْ يُريدا إِصلاحاً يوفّقِ اللّه بينَهما إِنّ اللّه كان عَليماً خَبيرا.

  و آن زنان را كه از نافرمانيشان (در رابطة زناشويي) بيم داريد، اندرز دهيد و (اگر مؤثر واقع نشد) از خوابگاهشان دوري كنيد و (سپس اگر هيچ راهي جز شدت عمل نبود) آنان را بزنيد. اگر فرمانبرداري كردند، پس ديگر راه بيداد پيش مگيريد كه خدا والاي بزرگ است*

  و اگر از جدايي ميان آن دو (زن وشوهر) بيم داريد پس داوري از خانوادة آن (شوهر) و داوري از خانوادة آن (زن) تعيين كنيد (تا به كار آنان رسيدگي كنند). اگر اين دو داور تصميم به اصلاح داشته باشند، خداوند به توافق آنها كمك ميكند زيرا خداوند دانا وآگاه است.


  برخي گمان كرده اند كه آية كريمه به مردان اجازه داده به محض آنكه تحريك شدند و زن به هر علّتي از همكاري جنسي و غير آن امتناع كرد، دست به خشونت بزنند، حال آنكه اين آيات به نكات بسيار دقيقي اشاره دارند.


  قبل از هر چيز بايد توجه داشت كه اسلام و قرآن در موارد متعدّدي توصيه به رفتار نيكو و پسنديده با ساير انسانها و مؤمنين و خصوصاً زنان مينمايد.


  در معاشرت با زن در امر نفقه و لباس و ساير مسائل زندگي حتي در هنگام طلاق و جدايي، دستور به رفتار «معروف» ميدهد.[1]


  ديني كه برخورد زشت و ناپسند را حتّي با دشمنان اسلام اجازه نميدهد،[2]قهراً به هيچ وجه خشونت و ستم را نسبت به همسر و شريك زندگي، نميپسندد.


  در مورد آيه نخست بايد ديد كه نشوز و نافرماني جنسي چيست. نشوز به صرف بروز يك حالت رواني زودگذر مثل قهر يا عصبانيّت موقّت زن، صدق نميكند، بلكه لغتشناسان آن را به كينه توزي، ستم ورزيدن، جفا و عصيان معني كرده اند. [3]


  اگر زني در اثر اختلالات جنسي يا بيماري و... از زناشويي امتناع كند، بيشك بايد توسّط پزشك معالجه گردد و اين نشوز محسوب نميشود.

  همخوابي نبايد ضرري به بدن زن وارد كند، ولي اگر زن هيچ عذر پزشكي و غير آن ندارد و بيدليل، نسبت به نياز و حق مشروع شوهر خود، لجاجت ميكند كه باعث مفاسدي از جمله ظلم به شوهر و عصبانيت وي ميشود، در اينجا اگر نشوز درحريم خانه با تأديبات جزئي قابل اصلاح نباشد و ناشي از انتقامجويي و باعث اختلاف شديد باشد، شوهر بايد بدون توسّل به زور، به حاكم و دادگاه رجوع كند تا حاكم با تشخيص وضع رواني طرفين و مصالح خانواده، داوري كند و حكم جدايي را اجرا نمايد، ولي اگر نافرماني، نوعي انتقامجويي خفيف و تلاش زن براي درهم شكستن شخصيت مرد و توهين به اوست، در اينجا آيه ميفرمايد: «فعِظوهنَّ»، در وهلة نخست پند و اندرز دهيد، چه بسا همين باعث شود كه دوباره زندگي زناشويي در مسير اصلي خود قرار گيرد.[4]


  سخن لَيِّن و نرم و از روي مهرباني و خيرخواهي يا براساس منطق و انصاف در بسياري مواقع كارگشا و مؤثر است. امّا اگر اين راه مفيد نبود، نوبت به«وَاهجُرُوهُنّ في المضاجع»ميرسد با توجه به روحيّه حسّاس و عاطفي زن، توصيه ميكند كه موقّتاً قهر و دوري كنيد و از بستر كناره گيري نماييد.


  اين اظهار نارضايتي شايد مؤثر واقع شود، ضمن اينكه سبب خاموشي خشم و به فراموشي سپردن اسباب ناخشنودي ميگردد. البته اين روش نبايد در رفتار والدين با فرزندان و ديگران اثر نامناسب بگذارد. دوري در رختخواب هم نبايد ظالمانه باشد، امام باقر(ع) ميفرمايد: در همان بستر، پشتش را به زن كند. [5]


  در مرتبه سوم اگر مشكل حل نشد و لجاجت و سركشي ادامه پيدا كرد، نوبت به تأديب ميرسد. «وَاضْرِبُوهُنّ»اين زدن نشانة هشداري ملايم است. مرد بدون وارد كردن جراحت و صدمه به زن ـ كه موجب ديه و ضمان و قصاص شود ـ به او اعلان اعتراض ميكند.

  اگر لجاجت باز هم ادامه يافت، كار را به دادگاه و حاكم شرع واگذار كند. در روايتي از امام باقر(ع) زدن به ضرب بامسواك تفسير شده است.[6]

  همانطور كه ملاحظه ميكنيد، ائمه(ع) كه مفسّرحقيقي قرآن هستند، حدود «هجر» و «ضرب» را مشخص ميفرمايند تا موجب تعدّي و سوء استفادة افراد نشود.


  [1] .
  بقره (2): 231، 232، 233.

  [2] .
  فصلنامة كتاب نقد، ش 12، ص 47 و 46.

  [3] .
  در فرهنگ جامع نوين آمده: نـَشَـزتِ المرأة بِزوجِها نُشوزاً: ناسازگاري كرد زن با شوهر و به خشم آورد. در مفردات راغب آمده است كه نشوز زن يعني بغض و كينة او نسبت به همسرش و بازداشتن خودش از اطاعت شوهر.

  [4] .
  فصلنامة كتاب نقد، ش 12، ص 265 و 264.

  [5] .
  تفسير مجمع البيان، ذيل آيه 34 سورة نساء؛ سيد محمدحسين طباطبايي: الميزان في تفسير القرآن، ج 4، ص 371.

  [6] .
  سيد محمدحسين طباطبايي: الميزان في تفسير القرآن، ج 3، ص 371، منقول از: مجمع البيان.

 2. #2
  مدیرسایت admin آواتار ها
  تاریخ عضویت
  May 2010
  نوشته ها
  545
  مسأله تأديب و ضرب بعد از نصيحت و ترك معاشرت و تنبيه رواني مطرح ميشود. در چنين حالي اگر باز هم همسر تمكين نكرد، شوهر تنها سه راه پيشرو دارد:[1]


  أ. ادامة زندگي مشترك و محروميت از طبيعيترين حق خود كه اين راه نه مطلوب است و نه عادتاً ممكن.

  ب. جدايي از اين زن و ازدواج با زني ديگر كه مستلزم طلاق و از هم پاشيدن خانواده و توابع سوء ديگر است.

  ج. تأديب بدني به عنوان آخرين راه.


  به‎نظر ميرسد كه راه سوم، با رعايت شرايط قانوني كمترين پيامدها را بهدنبال دارد. اين اختلاف زناشويي و امر خصوصي كه با شرم و اختفاء ملازم است، نبايد در همان مراحل ابتدايي به سرعت به دادگاه عمومي كشيده شود و آبروي زن و مرد به خطر افتد، بلكه ابتدا بايد تلاش كرد كه در خانه حل شود.


  اين حكم در مسير تعديل زن و اصلاح حقناشناسي و استبداد زن و اجراي عدالت است و نبايد خود، ابزار سوء استفادة مرد، در جهت ظلم به زن باشد.

  فقيه بزرگي چون صاحب جواهر فتوي ميدهد كه اين امور (قهر و جدايي در بستر و ضرب) مخصوص موردي است كه زن بي هيچ عذري، از اداي حقّ زناشويي امتناع كند و شامل ساير امور نميشود و مرد در هيچ موردي حق اعمال زور ندارد و در صورت لزوم بايد به حاكم رجوع كند. [2]


  هيچ فقيهي اعمال خشونت و صدمه و خسارت به زن ناشزه را جائز ندانسته و مسلّم است كه منظور از «اَضْرِبُوهُنَّ» جواز كتك زدن و شكنجه و خشونت برعليه زن نيست، بلكه صرفاً هشدار و اعتراضي به زن وظيفه نشناس و در جهت مصلحت طرفين است، نه اشباع حسّ انتقامجويي كه فقهاي بزرگي چون شهيد ثاني صاحب شرح لمعه آن را صريحاً حرام دانستهاند. [3]


  كتك زدن و مصدوم كردن زن يك جرم و فعل حرام است؛ لذا فقها ضرب را مشروط به آن كردهاند كه منجر به هيچگونه جراحت و صدمه يا خونريزي نباشد زيرا موجب ديه ميشود.


  پيامبر(ص) ميفرمايد: چگونه كسي زنش را ميزند، حال آنكه سپس با او هماغوش ميشود؟![4]


  همانطور كه قبلاً گذشت، اجراي سه راه حل تدريجي، مشروط به احتمال تأثير است و اگر مرد از ابتدا مطمئن باشد كه اين چارهها اثري در رفتار زن ندارد و او تصميم خود را گرفته، طبق آية 35 سورة نساء بايد داوري را به حكميّت معتمدين دو طرف سپرد.


  از توضيحات گذشته معلوم ميشود كه اين حكم اسلام بيش از آن كه ترويج ضرب و خشونت باشد، در حقيقت عامل كنترلي است براي رفتار تند مردان، چرا كه مرد بهدليل قدرت بدني بيشتر و تسلّط بر زن ـ خصوصاً اگر بهخواست خود نرسد ـ قهراً در برخي موارد متوسّل به اينگونه اعمال ميشود ـ بنابراين بايد بهنحوي اين احساس كنترل شود.


  نكتة ديگر آن كه اين ضرب در وضعيتي صورت ميگيرد كه به جز طلاق راهي براي احقاق حق مرد باقي نمانده است و مسلّما «ضرب» بهتر از طلاق است.


  امّا راجع به ناسازگاري مرد، آية 128سورة نساء حقّ زن را لحاظ كرده است.[5] ناسازگاري مرد و بي ميلي جنسي وي اگر طبيعي و ناشي از بيماري، مشكل يا موانع غيرارادي باشد، تخلّف نيست و زن بايد به مرد كمك كند تا در او ترميم رواني و جسمي صورت گيرد و مرد نيز بايد در معالجة خود بكوشد تا حقّ زن را اداء كند، ولي اگر از سر توهين و آزار زن و اشباع حسّ انتقام جويي و ديگر صفات پست، چنين كند، مجرم است و اسلام با هر جرمي مخالف است و مرد با شكايت زن، توسط حاكم شرع تنبيه خواهد شد.


  در اينجا راهحلهاي قبلي يعني جدايي در بستر و زدن خفيف جهت هشدار به مرد، مكفي نيست. اساساً روحيات جنسي و وضعيت رواني و بدني زن و مرد متفاوت است و عامليت يكي و پذيرش ديگري، دو موقعيّت جنسي و رواني متفاوت را ايجاد ميكند و لذا امتناع جنسي مرد و زن نميتواند دو حكم يكسان داشته باشد.


  ضمناً با توجه به وضعيت جسمي و قواي زن اجازة ضرب به زن داده نشده است. اگر به زنان نيز گفته ميشد «واضرِبوهم» عملاًچنين حكمي بهخاطر ضعف بدني زن قابل اجرا نبود و أحياناً به زد و خورد شديد منجر ميشد و تأثيري هم در مرد نميگذاشت.


  در نهايت يادآوري ميشود كه ضرب مذكور در آيه چنانكه گذشت ـ با توجه به شرايط و حدود ضرب ـ در واقع بيشتر اعلان تنفر و مخالفت عملي است تا تنبيه بدني، ضمناً جای این پرسش هم نمیماند که كتك زدن در هر صورت و به هر شكلي زشت است، چرا كه در جاي خود و در بحث حسن و قبح آمده است كه زدن اگر مصداق ظلم و تعدّي باشد، از باب ظلم بودن، زشت است، امّا اگر زدن براي جلوگيري از ظلم و تعدّي و زشتي باشد، ديگر ناپسند نخواهد بود. [6]  [1] . محمدتقي مصباح يزدي: معارف قرآن، درس 211، حقوق و سياست در قرآن كريم، منتشر نشده.

  [2] . محمدحسن نجفي: جواهر الكلام في شرح شرايع الاسلام، ج 31، ص 320.

  [3] . همان، ص 207.

  [4] . حرّ عاملي: وسائل الشيعة، ج 14، ص 119؛ سيدمحمد حسين طباطبايي: الميزان في تفسير القرآن، ج 4، ص 373.

  [5] . «و اگز زني، از طغيان و سركشي يا اعراض شوهرش، بيم داشته باشد، مانعي ندارد با هم صلح كنند (و زن يا مرد، از پاره‎اي از حقوق خود، به خاطر صلح، صرف‎نظر نمايد) و صلح، بهتر است».

  [6] . براي مطالعة بيش‎تر ر.ك به: مقالة «استاد جعفري و شخصيت اسلامي زن» و مقالة «خشونت عليه زنان» در فصلنامة كتاب نقد، ش 12.

 3. #3
  Realtyhat
  Guest

  Chesterfield Sofa or even private) present

  This post Chesterfield Sofa features a listing to help you choose the best motor insurance quote on-line. On the subject of discovering the right automobile insurance quotation, having all of your ducks within a short period http://community.joomla.org will let you save time along with funds. Trying to find the correct vehicle insurance could be daunting. You want to be sure you might be sufficiently insured, however you also desire to make certain you just aren't having to pay too much. And when you're purchasing on the internet, you could possibly be bombarded by means of approximately dozens of different insurance companies, just about all fighting to your Chesterfield Sofa Chesterfield Sofa enterprise. This post comes with a list that will help you choose the best car insurance policy on the web quotes. In terms of determining the right car insurance policy quotation, having your geese in a row will assist you to save time period and also money. Ascertain the needs you have. You need to verify just what coverage is required with the area your house is in. Most Chesterfield Sofa providers (federal government or even exclusive) produce motor insurance that may be outlined with a strict framework of provincial or maybe talk about laws. As you move the essential http://www.w3.org car insurance is actually outlined Chesterfield Sofa by these kinds of laws, there are still quite a few options obtainable in terms of coverage restricts, deductibles along with optionally available insurance -- this is why premiums consist of one car owner to another.

 4. #4
  مدیرارشد
  تاریخ عضویت
  Jan 2015
  نوشته ها
  795

  Mens POLO by Ralph Lauren Polo Tops dimensions M coloration burgundy

  Nowadays, more and more relentus.com people like Ralph Lauren Polo and consider this kind of clothing as the best casual attire in daily life. What delighted office executives most is that a lot of considerate offices accept this clothing as informal work garments. Just as common people, your shirt needs daily tender loving care for prolonging their lives in the similar way. No matter what kind of style and material of your polo is.

  The basic care comes with the following Ralph Lauren Sale three points, which are actually suitable for any clothes. According to the Ralph Lauren Polo creator, all the clothes of this brand are made of pure premium cotton. Wash as the usual process after stay your garment in the warm water with bleach for about 10 minutes.Ironing clothes with steam is a good Ralph Lauren Cheap Australia habit to care your Ralph Lauren Polo with the original shape and style. Some people like to dry the clothes in the dryer that can save time. Remember to iron as soon as you take out the polo from the dryer, which can remove the wrinkles from your clothes much easier in a short time. Collar and sleeves are the key places to pay more attention when ironing.

  The last step is to prepare a Ralph Lauren Polo Womens comfortable home for your Ralph Lauren Polo. Fold your polo carefully on the bed or table to keep the collar on the front. Keep the sleeves lapped inside the folded polo. If possible, it is better to put your shirt on wide plastic or wooden hanger in your wardrobe. No matter you choose to fold your Ralph Lauren Polo or hang it on the hanger, button the top button can keep the front piece of the shirt straight and flat.Within the past 2 years, we have bought Ralph Lauren Polo Outlet and would get no more than 6 months wear out of them due to poor quality. I finally decided if I am going to pay over $200 for boots I might as well get Ralph Lauren Polo boot brand and try them out. We are well over six months with these boots and they look and wear well.

  ===============
  http://www.edgearts.co.uk
  http://rhysthomasinstitute.com/pando...way-for-extra/
  http://cced.unila.ac.id/tiffany-uk-s...o-uk-you-need/
  http://www.lemariminimalis.com/furni...and-trends.htm
  http://www.octopusseo.com.au/2015/01...ety-of-exotic/
  http://www.cefrank.com.au
  http://www.reggioacanestro.it/index....-cut-a-rug-in/
  http://cced.unila.ac.id/pandora-char...its-intrinsic/
  http://www.kjeffes.se/2013/12/cheap-...nada-at-least/
  http://www.baliayu.co.id/cheap-tiffa...ry-attractive/

 5. #5
  مدیرارشد
  تاریخ عضویت
  Jan 2015
  نوشته ها
  795

  Polo Ralph Lauren Guys Custom Made Fashion Colorblock Pony Logo Shirt

  Nowadays, more and more relentus.com people like Ralph Lauren Polo and consider this kind of clothing as the best casual attire in daily life. What delighted office executives most is that a lot of considerate offices accept this clothing as informal work garments. Just as common people, your shirt needs daily tender loving care for prolonging their lives in the similar way. No matter what kind of style and material of your polo is.

  The basic care comes with the following Ralph Lauren Australia three points, which are actually suitable for any clothes. According to the Ralph Lauren Polo creator, all the clothes of this brand are made of pure premium cotton. Wash as the usual process after stay your garment in the warm water with bleach for about 10 minutes.Ironing clothes with steam is a good Cheap Ralph Lauren Shirts habit to care your Ralph Lauren Polo with the original shape and style. Some people like to dry the clothes in the dryer that can save time. Remember to iron as soon as you take out the polo from the dryer, which can remove the wrinkles from your clothes much easier in a short time. Collar and sleeves are the key places to pay more attention when ironing.

  The last step is to prepare a Source: please click comfortable home for your Ralph Lauren Polo. Fold your polo carefully on the bed or table to keep the collar on the front. Keep the sleeves lapped inside the folded polo. If possible, it is better to put your shirt on wide plastic or wooden hanger in your wardrobe. No matter you choose to fold your Ralph Lauren Polo or hang it on the hanger, button the top button can keep the front piece of the shirt straight and flat.Within the past 2 years, we have bought Cheap Ralph Lauren Polo and would get no more than 6 months wear out of them due to poor quality. I finally decided if I am going to pay over $200 for boots I might as well get Ralph Lauren Polo boot brand and try them out. We are well over six months with these boots and they look and wear well.

  ===============
  http://www.appleopard.com/tiffany-je...ore-confident/
  http://www.octopusseo.com.au/2015/01...mmitted-to-it/
  http://www.sudarcine.com/?p=5809
  http://www.sudarcine.com/?p=5844
  http://rhysthomasinstitute.com/cheap...an-addressing/
  http://www.seagaia-tri.tv/archives/1898
  http://www.diyshellac.com.au/cheap-t...ryyou-can-use/
  http://shrihari.crossgraphicideas.com/?p=1009
  http://barbecuedoctor.com/whats-new/...ale-in-advance
  http://infolives.com/pandora-canada-ideal-date/

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
تمامي حقوق اين سايت متعلق به
کانون اندیشه جوان مي باشد